Welcome To Aberdeen & District Pool League

  Create An Account Home  ·  Topics  ·  Stats  ·  Your Account  ·  Submit News  ·  Top 10 August 15, 2018  

  Login
Nickname


Password


>> Register <<

  Main Menu

  Who's Online
There are currently, 88 guest(s) and 0 member(s) that are online.



You are Anonymous user. You can register for free by clicking here.



  Last Seen
Jghnfg489: 3 hours, 42 minutes ago
GDav3: 7 hours, 59 minutes ago
nathanandrews: 11 hours, 22 minutes ago
Jghnfg488: 1 day, 4 hours, 28 minutes ago
Steve85: 1 day, 11 hours, 42 minutes ago
Robinwright: 1 day, 17 hours, 11 minutes ago
duncan: 2 days ago
Jghnfg477: 2 days ago
johanwilliam: 2 days ago
oliviawilson913: 2 days ago
hanganu247: 3 days ago
atttechcare: 5 days ago
aoldesktopgolds: 5 days ago
adobecustomercare: 5 days ago
delltechcare: 5 days ago
katyperry: 5 days ago
amarawalter: 6 days ago
aliciakeys: 6 days ago
hussnain: 7 days ago
amandalove: 7 days ago
Al: 7 days ago
JackKlark: 7 days ago
qizhen0809: 7 days ago
aolemaillogin: 8 days ago
BeckySpencer: 9 days ago
yaoxuemei: 9 days ago
magicmushtqali: 9 days ago
davidson119: 9 days ago
ayers247: 11 days ago
Godgieds22: 12 days ago

Aberdeen Masters
Topic: Aberdeen Masters 16-17


Moderated By: ChrisL, a_j_scott
Aberdeen & District Pool League Forum Index
  »» Aberdeen Masters
    »» Aberdeen Masters 16-17

Please Register To Post


Author Aberdeen Masters 16-17

ChrisL
Home away from home
Joined: 15-Sep-2004
Posts: 4565
From: Aberdeen


scotland    avatar

posticon   Posted: 2017-03-15 14:06

Please see below the draw for the first and second qualifying rounds of the Aberdeen Masters. Deadlines have been extended slightly as per the calendar with first round games to be played by (not on) Saturday 8 April and second round games by Saturday 6 May.

Games are arranged in your own time at the home player's venue. If games are not mutually arranged by the deadline both players will be out. Seedings are worked out from those entered going down the current two year ranking list. The top 12 seeds are seeded straight through to the group stages as normal. Groups are on Saturday 13 May and the finals on Saturday 20 May. Full draw with groups and KO phase detailed to be available soon.


Prelim Round (Best of 11) - Arrange to play at home player venue ASAP
Match    Home Player    Team    Seed        Away Player    Team    Seed                            
1    Mark Carle    Holburn Bar    Unseeded    v    Stuart Bews    Lethen Arms B    Unseeded
    
                        
1st Qualifying Round (Best of 11) - Arrange to play at home player venue by 8 April 2017                            
2    Kev McAlley    Bankhead Inn A    25    v    James Michie    Bankhead Inn A    Unseeded
3    Ray Stuart    Bankhead Inn A    26    v    Martyn Miller    Murdos B    Unseeded
4    Dave Ritchie    Rileys Riga Revellers    27    v    Stuart Easton    White Horse A    Unseeded
5    George Morrison    Cafe Dag    28    v    Jack Stewart    Murdos B    Unseeded
6    Martin McIntosh    Murdos A    29    v    David West    White Horse A    Unseeded
7    Jamie Ahern    Bankhead A    30    v    Mikey Adams    Murdos B    Unseeded
8    Norman Fettes    Cafe Dag    31    v    Winner Match 1        
9    Craig Hay    Murdos A    32    v    Jeff Burnett    Murdos A    41
10    Dave Christie    Lethen Arms A    33    v    Michael Gordon    White Horse A    40
11    Steven Fraser    Embassy Neptune    34    v    Willie Guyan    Bankhead Inn A    39
12    Graham Sinclair    Bankhead Inn B    35    v    Jordan MacDonald    Rileys Allstars    38
13    Ian Daniel    Murdos A    36    v    Fraser Allan    Cafe Dag    37
    
                        
2nd Qualifying Round (Best of 11) - Arrange to play at home player venue by 6 May 2017                            
14    Cammy Morrison    Bankhead Inn B    13    v    Winner Match 13        
15    Lindsay Ahern    Bankhead Inn A    14    v    Winner Match 12        
16    Ewan Marshall    Rileys Rumblers    15    v    Winner Match 11        
17    George Henderson    Rileys Allstars    16    v    Winner Match 10        
18    Steven Wilson    Holburn Bar    17    v    Winner Match 9        
19    Alan Scott    Bankhead Inn B    18    v    Winner Match 8        
20    Stephen Bremner    Holburn Bar    19    v    Winner Match 7        
21    Chris Lawrie    The Embassy Pool Team    20    v    Winner Match 6        
22    Paul Reid    White Horse Randoms    21    v    Winner Match 5        
23    Bob Bell    Holburn Bar    22    v    Winner Match 4        
24    Ross Davis    Rileys Allstars    23    v    Winner Match 3        
25    John Falconer    The Embassy Pool Team    24    v    Winner Match 2


-----------------
CML Web Design Ltd
Your complete web solution!


[ This message was edited by: ChrisL on 2017-03-16 11:43 ]



  Member Information For ChrisLProfile   Send Private Message To ChrisLPM   Go To ChrisL's Website   Quote And Reply To This MessageQuote

Al
Home away from home
Joined: 07-Jan-2005
Posts: 2110
From: Aberdeen


scotland    avatar

posticon   Posted: 2017-03-23 22:40

Link to League Republic Masters Page

http://adpl.leaguerepublic.com/l/fg/2_214332713.html



  Member Information For AlProfile   Send Private Message To AlPM   Go To Al's Website   Quote And Reply To This MessageQuote

Al
Home away from home
Joined: 07-Jan-2005
Posts: 2110
From: Aberdeen


scotland    avatar

posticon   Posted: 2017-05-01 13:11

Aberdeen Masters - 2nd Qualifying Round

Can all players involved in this comp please note that the 2nd Qualifying Round Matches are due to be played by or on Saturday 6th May at Home Players Venue.

The Away player listed should contact the home player to organise a suitable date and time for the match.

Remaing Fixtures

All Matches Best of 11 Frames.

1. Cammy Morrison (Bankhead Inn) v Ian Daniel
2. George Henderson (Rileys) v Michael Gordon
3. Steven Wilson (Holburn) v Craig Hay
4. Stephen Bremner (Holburn) v Jamie Ahern
5. Chris Lawrie (Embassy) v Martin McIntosh/David West
6. Paul Reid (White Horse) v George Morrison
7. Bob Bell (Holburn) v Dave Richie
8. Ross Davis (Rileys) v Ray Stuart
9. John Falconer (Embassy) v Kev McAlley

Once games are played, Chris will confirm the groups in full, the group phases are scheduled to take place at Rileys on Saturday 13th May. Finals Day is Saturday 20th May.

All results to 07776337137 or leagueresults@gmail.com



  Member Information For AlProfile   Send Private Message To AlPM   Go To Al's Website   Quote And Reply To This MessageQuote

ChrisL
Home away from home
Joined: 15-Sep-2004
Posts: 4565
From: Aberdeen


scotland    avatar

posticon   Posted: 2017-05-01 17:21

The full draw for the Aberdeen Masters including who goes into what group and finals day draw is available now from the usual link to the left hand side of this site under the 16/17 results page - first qualifying results still to be added.


-----------------
CML Web Design Ltd
Your complete web solution!


[ This message was edited by: ChrisL on 2017-05-01 17:21 ]



  Member Information For ChrisLProfile   Send Private Message To ChrisLPM   Go To ChrisL's Website   Quote And Reply To This MessageQuote

Member Messages

Search & Navigation


 

Log in to check your private messages



Please Login Or Register





  


 

[ Advanced Search ]

Jump To Forum: 


All logos and trademarks in this site are property of their respective owner.
The comments are property of their posters, all the rest 2004 CML Web Design. All rights reserved.
This site is built using MyPHPNuke.

Site designed by CML Web Design

Page took 0.02924 seconds to load.